Ykleniyor...

 

 


  

Yazarlar :     Balk :
Makaleler / SABRİ
Beyaz Deftere Beyaz Kalemle Yazı Yazma Devri Bitti..

 

 

 

Beyaz Deftere Beyaz Kalemle Yazı Yazma Devri Bitti..

                                                                                                                      Sabri İVGİN

      Derneklerimiz in yöneticileri her biri bir Akil insanlar görevini üstlenmesi gerekir, Bu demokratik barış süreci kendi üyelerine anlatmalı, seminerler düzenleyerek veya her yıl yapılan geleneksel etkinliklerinden barış sürecini çok iyi anlatmaları  gerekmektedir. Dernekler her siyasi düşüncede insanlarımız var diyorlar ya!  Kendi aralarında bu barış sürecini tartışmalılar  çok alışa gelmiş dernek başkanları her konuşmalarında veya hatta tüzüklerinde yer verdikleri Biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. sözü benim kabullenmediğim bir sözdur. Her derneği bir siyasi görüşü ve farklı kültürleri  vardır  o derneğin siyasi görüşüdür ve kültürüdür, Dernek yönetimi bu görüş ve kültürleri üyelerin adına dile getiren bir (STK) sivil örgüttür. Dernek yöneticileri tüm etkinliklerinde kendi kültürünü veya siyasi çizgilerine göre şekillenir. etkinliklerde  sanatçılarını, üyelerine verecekleri mesajlar konuşma metinlerini ona göre yazar çizerler..

 

 

     Demokrarik barış sürecine destek vermek,Özelikle bizim coğrafyada devam eden bu savasın sona ermesi anlamına gelir. Burada 30 yıllık bir mücadelen in niçin verildiğini, Yöre  halkın beklentileri neler olduğunu çok iyi dile getirmek gerekir. Derneklerin beklentileri neler olduğunu çok net olmalıdır Beyaz Deftere Beyaz Kalem le Yazı Yazmak değil! Beyaz deftere kırmızı kalemle artık yazmaları gerekir. Herkes taşın altına elini koyması gerekir tüm yöre dernekleri bir adım atarak kendi derneklerin isimlerin köylerin eski isimlerini koyarak bir adım atabilirler demokratik  tepkilerini koymalılar OKÇULAR KÖYÜ değil!   OXCİAN yaparak başlayabilirler bunların önünde bir yasal engelde yoktur. tüm dernekler kendi özüne dönmeliler, Kültür derneği diyorlarsa, Kürtçe anadil olan derneklerin diline sahip çıkmıyorlarsa bu derneklerin kültür dernekleri demek ne kadar doğru..

Gecen hafta Cuma namazında hocalar bile hutbelerinde vaaz verirken bu süreci anlatıyorlarsa! barışın önemini dile getiriyorlarsa, Tüm Müslümanlar kardeş olduğunu! bunu da yeni keşfetmişlerdir bu süreçten sessiz kalan kişilerin bir zulümkar oldukların beyan ediyorlar, Bunuda bugün fark ettiler,bu bile bir ilerlemedir TC diyanetine bağlı olan hocaların veya memurları söylemesi..  

Bizim dernek yöneticileri bu süreçten uzak kalmaları kendi yayın organlarında bile hiç bir şeyler yazmamaları  ne kadar doğrudur..

 

 

 

 

Yazar Ad : SABRİ İVGİN
Eklenme Tarihi : 1365532655
Bu makale 2152 kii tarafndan okundu.
Bu Makaleye Yaplan Yorumlar
Bu Makaleye Ait Kaytl Yorum Bulunamad.
Bu Makaleye Yorum Yapn
Yorum yapabilmek iin ltfen ye girii yapnz.