Yükleniyor...

 

 


 

Haberler
Danıştay'dan Derbent kararı: Gözlemle riskli alan ilan edilmez (13.06.2014 - 22:07)

Derbent Mahallesi için kentsel dönüşüm kapsamında alınan riskli alan kararı, Danıştay tarafından teknik bir rapora değil de gözleme dayandığı gerekçesiyle iptal edildi. Danıştay gerekçeli kararını açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan raporun mahalledeki yapılardan numune alınmadan oluşturulduğu ortaya çıktı.İstanbul’un deprem riski açısından en güvenli bölgelerinden biri olan  İstanbul’un Sarıyer ilçesi Çamlıtepe (Derbent) Mahallesi, Ocak 2013’te 6306 sayılı Afet Yasası kapsamına alınarak ‘riskli alan’ ilan edildi. Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu karar, Çamlıtepe /Derbent Mahallesi Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yargıya taşındı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık’a açılan davada, binaların riskli yapı kapsamına girmediği, yapıların hangi yönden can ve mal kaybına yol açma riski bulunduğunun somut olarak tespit edilmediği ifade edildi.

Danıştay 13. Dairesi de dava gerekçelerini haklı buldu ve Bakanlar Kurulu tarafından alınan riskli alan kararının hukuka uygun olmadığını söyleyerek iptal etti.

BİLİMSEL DEĞİL, GÖZLEME DAYALI

Danıştay’ın 9 Nisan tarihli gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı: “Alanın üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair idarelerce hazırlanan raporların gözlemsel genel bilgiler içerdiği, İstanbul’un önceki yıllarda yaşamış olduğu depremler sonucunda söz konusu yapıların olumsuz olarak etkilenip etkilenmediği yolunda belirlemeye yer vermediği, değişik tipteki yapılardan örnekleme suretiyle, karot veya numune alınmak suretiyle teknik bir metot üzerinde çalışılmadığı yapıların hangi yönlerden can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak yeterli bilgi içermediği ve bu nedenle alanın riskli alan ilan edilebilmesi için kanunun ve uygulama yönetmeliğinin ön gördüğü koşulların detaylı bir teknik bir rapor ile oluşturulamadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

ARDI ARDINA İPTAL KARARLARI

Derbent’teki kentsel dönüşüm projesi hakkında mahkemenin verdiği iptal kararı ilk değil. Daha önce de, mahkemeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Derbent’te yürütülen kentsel dönüşüm projelerini iptal etmişti.

Danıştay, Güngören’e bağlı Tozkoparan’ın da riskli alan kararını benzer gerekçelerle geçtiğimiz günlerde iptal edilmişti.

 

Haber Ekleyen : Sabri İVGİN


Kaynak : http://www.evrensel.net/haber/86250/danistaydan-derbent-karari-gozlemle-riskli-alan-ilan-edilmez.html

Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu Habere Ait Kayıtlı Yorum Bulunamadı.
Yorum Yapın
Misafir :
MP3 PLAYER
Sürekli Çal
HABERLER
EMEK YAPI

 

EMİN TİCARET

 

Güncel Ekonomi Haberleri