Yükleniyor...

 

 


 

Haberler
Karakoçan halkı güzel şeylere layık (05.02.2014 - 21:59)
Wednesday, 05 February 2014

Karakoçan halkı güzel şeylere layık Karakoçan halkı güzel şeylere layık!

 

 

  “Karakoçan’da, AKP’nin politikalarından bıkmış her kesimden halk katmanları kurtuluşu BDP’nin siyasetinde görüyor. Gerçek inanç sahipleri, AKP Hükümeti’nin gerçek yüzünü gördükleri için hayal kırıklığı yaşıyor. Diyebilirim ki, BDP bölgede ciddiye alınan tek güç olmuş durumda. Çalışmalarımızı yoğun biçimde sürdürüyoruz.”
 

Türkiye’de 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için kolları sıvayan Dep (Karakoçan) BDP’li Belediye Başkan adayı Burhan Kocaman, Karakoçan halkının her şeye layık olduğunu belirtti. Kocaman, seçilmesi durumunda bütün enerji ve yeneteneklerini halk için kullanacağı sözünü veriyor.

 

Kocaman, Karakoçanlıların yoğun olduğu Hollanda, Almanya ve İsviçre’nin değişik kentlerinde, bu kesimin desteğini almak amacıyla toplantılar düzenledi. Yoğun bir tempo ile seçim çalışmalarını sürdüren Burhan Kocaman sorularımızı cevapladı.

Sayın Kocaman hatırladığımız kadarıyla 2004’te yapılan yerel seçimlerde de Karakoçan belediye başkanlığını kazanmıştınız. Ancak gece operasyonu ile başkanlık elinizden alındı. Hatırlatma maiyetinde, süreç nasıl gelişti?
2004’te SHP (DEHAP Güçbirliği olarak seçimlere katılmıştı) adayı olarak yerel seçimlerde Karakoçan belediye başkan adayı olarak halkın hizmetine taliptim. Yerel seçimlerde kazanmamıza rağmen gerek bizim arkadaşların tecrübesizliği, gerekse de dönemin Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar’ın da bizzat devrede olduğu bir takım çevrelerce belediye başkanlığı elimden alındı. 17 tane seçim sandığının resmi sonuçları elimize resmi olarak geçmemişti. Arkadaşlarımızın bu yönlü tedbirsizliği söz konusuydu. Elazığ İl Seçim Komisyonu benim kazandığımı resmen açıklamasına rağmen, resmi tutanaklar olmadığı gerekçesiyle 20 dakika sonra adliyeye çağrıldım. Adliyenin etrafını panzer ve askerlerle saran dönemin mülki amirleri, seçimleri 11 oyla kaybetiğimi söylediler. Adliyenin etrafındaki olağanüstü tedbirleri sorduğumda ise provokasyonların olabileceğini belirttiler. Bu nedenle tedbir aldıklarını söylediler. Oysa bizzat Mehmet Ağar “Ne olursa olsun Karakoçan seçimlerini kimseye yar etmem” diyerek Ankara’dan müdahale etmişti

Gelelim günümüze… Karakoçan’da seçim çalışmalarından biraz bahseder misiniz? Nasıl bir atmosfer var?

Karakoçan’da yerel seçimlere karşı müthiş bir ilgi var. Halkımız yerel seçimlere bir referandum düşüncesiyle yaklaşıyor. AKP belediyesinin yıllardır ilçemize hizmet etmemesi, tam seçimler arefesinde ise hizmet yapıyormuş görüntüsüyle yürüttüğü bir takım görüntüler artık halkımızı kandırmıyor.
Karakoçan’da, AKP’nin politikalarından bıkmış her kesimden halk katmanları kurtuluşu BDP’nin siyasetinde görüyor. Gerçek inanç sahipleri, AKP Hükümeti’nin gerçek yüzünü gördükleri için hayal kırıklığı yaşıyor. Diyebilirim ki, BDP bölgede ciddiye alınan tek güç olmuş durumda. Çalışmalarımızı yoğun biçimde sürdürüyoruz.

Seçimlere nasıl hazırlanıyorsunuz?

Yerel seçimlerde yüzde yüz başarıyı elde etmek için adeta seferberlik ruhuyla hareket ediyoruz. Yaklaşık 250 parti çalışanımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Oluşturduğumuz dört seçim bürosuna, Şubat ayının başında yalnızca kadın seçmenlerimize hitap edecek beşinci büromuzu hizmete açacağız. Her mahallede, mahalle seçim komisyonları oluşturduk.
Gerek yurt içinde gerek yurtdışında ulaşabildiğimiz tüm Karakoçanlı hemşehrilerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Daha önceki seçimlerde düştüğümüz eksik ve yetmezliklere düşmemek için tüm tedbirlerimizi almışız.

Sistem partileri ne tür bir çalışma içerisindeler. Ya da şöyle diyeyim her hangi bir engelle karşılaşmanız söz konusu mu?

Devlet partileri AKP’de birleşmiş gibi. AKP haricinde bölgede diğer düzen partilerin esamesi bile okunmuyor. AKP’li belediye başkanı da devletin tüm olanaklarını seferber ediyor. Ayrıca tüm seçmenlere iş sözü vererek seçimlere hazırlanıyor.

 

Nüfus müdürü tayin edildi
Halkımızın dini duygularını istismar ederek maddiyat karşılığında oy toplamaya çalışıyorlar. İlçemizde 2 aydan fazladır su sorunu olmasına rağmen bu, halledilmiş değil. Fabrikadan yeni çıkan ıslak taşlarlarla yol düşeme çalışmaları yürütüyorlar. Tam seçimler arefesinde ilçe nüfus müdürünün geçici olarak tayinin çıkması, bizleri endişelendirmektedir. Bununla neyin amaçlandığını öğrenmek istiyoruz.

Seçilmeniz halinde halka ne tür vaadlerde bulunuyorsunuz?

Dediğim gibi ilçemizde yaklaşık iki aydır bir su sorunu yaşanmaktadır. İlçe devlet hastanesinin içler acısı bir hali var. Yurtdışında yaşayan halkımız Karakoçan’a gelmek istemiyor. İlçemiz adeta bir köye dünüştürülmüş durumda. Herşeyden önce ilçemizin imajına yakışır bir çalışmayı esas alacağız. Gençlerimiz için de her türlü spor kompleksinin olduğu bir kültür evi açacağız. Bunun yanı sıra kadınların yetenek ve el becerilerini sergiliyeceği bir kadın dayanışma evi projesini hayata geçireceğiz.
150 gencimize iş istihdamını sağlayacağız. Var olan futbol takımını belediyeye bağlayacağız. Küçük ve orta boy işletmeleri bir araya getireceğimiz bir sanayi sitemiz olacak. Tüm bunların yanı sıra alt yapı çalışmalarına hız vereceğiz. Kirli su arıtma tesisini kuracağız.
Tabii tüm bunların hayata geçirilebilmesi için yurtdışında yaşayan Karakoçanlıların kendi kentlerine yatırım yapması da önemli. Mevcut durumda Karakoçan nüfusunun üç misli, yurtdışında çalışıyor. Sırf Hollanda’nın Den Haag kentinde 12 bin Karakoçanlı hemşehrimiz yaşıyor.

BDP’nin kazanması için yurtdışında yaşayan Karakoçanlılar ne gibi katkı sunabilir?

Yerel seçim çalışmalarının birçok boyutu, yurtdışında yaşayan hemşehrilerimizin katkılarıyla oluyor. Bu konuda kendilerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Demokratik Özerklik’in inşaası temelinde yürütüğümüz bu yerel çalışmalarda, herkes ailesine ve yakın çevresine ulaşarak onları bu sürece dahil etmelidir. İmkanı olan bütün hemşehrilerimizi seçim arifesinde Karakoçan’da görmek istiyoruz.

Şehitlere borcumuz var

Onların maddi ve manevi katkılarınız dün olduğu gibi bugün de belirleyici olacaktır. Kanada’dan Avusturalya’ya kadar insanlar, telefon açarak ne yapabileceklerini soruyor. Bu bizim için müthiş bir gurur ve sevinç kaynağı. Düne kadar korkan, sinen kendi kabuğuna çekilen birçok yaşlı insanımız gençlere taş çıkartırcasına çalışmalarımızda yer alıyor. Halkımız bütün geleceğini ve umudunu adaylarına bağlamış durumda. Yurtdışında yaşayan tüm Karakoçanlılardan ricamız, imkanları dahilinde ilçelerine yatırım yapmaları.

Sayın Kocaman son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

“Mezar taşlarına bu halka borçluyuz” diyen şehitlerimize siyaseten borcumuzu ödemek istiyoruz. Karakoçan, bağrında özgürlük ve demokrasi için yüzlerce şehit verdi. Mehmet Hayri Durmuşların, Mazlum Doğanların asi diyarıdır Karakoçan.
29 Mart’ta Karakoçan halkı olarak güne daha inançlı, daha umutlu başlamak istiyorsak daha çok çalışmamız, daha çok inanmamız gerekir. Yerel seçimler bizim için artık bir namus davası olmuştur. Karakoçan halkı dün nasıl ki, onuruna sahip çıkmışsa bu seçimlerde de onuruna ve şerefine sahip çıkacaktır. Bu duygu ve inançla yurt dışında yaşayan tüm Karakoçan halkına selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


M.ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Kaynak : http://karakocan.info/tr/index.php?option=com_content&task=view&id=7700&Itemid=148

Bu Habere Yapılan Yorumlar
  • Misafir (06.02.2014 20:12)
    Ben inanıyorum, kazanacağız kürt halkı kazanacaktır, karakoçan kazanacaktır. halkın yönettiği demokratik, özgür, daha mutlu ve örnek bir ilçe olacaktır.
Yorum Yapın
Misafir :
MP3 PLAYER
Sürekli Çal
HABERLER
EMEK YAPI

 

EMİN TİCARET

 

Güncel Ekonomi Haberleri