Yükleniyor...

 

 


 

Haberler
MAZLUM DOĞAN KÜLTÜR, SANAT VE DOĞA FESTİVALİ 1. GÜN (06.09.2014 - 17:36)

MAZLUM DOĞAN KÜLTÜR, SANAT VE DOĞA FESTİVALİ 1. GÜN

DBP Karakoçan İlçe Örgütü'nün tarafından PKK'nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan anısına bu yıl ilk kez düzenlenen "Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivali" Doğan'ın mezarı ve ailesinin ziyaret edilmesi ile başladı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Karakoçan İlçe Örgütü'nün tarafından 21 Mart 1982'de Newroz gününde Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı uygulamaları protesto etmek amacıyla yaşamına son veren PKK'nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan anısına düzenlediği, "Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivali" başladı. Festival için düzenlenen Newroz alanına Selahattin Demirtaş'ın posterleri ile HDP bayrakları asıldı. Festival alanına öğlen saatlerine doğru aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Karakoçan Belediyesi Eş Başkanları Cennet Ayık ile Burhan Kocaman, DBP PM üyeleri ile Mazlum Doğan'ın ailesinin de bulunduğu binlerce yurttaş geldi. Daha sonra yurttaşlar, yüzlerce konvoyluk araç eşliğinde Doğan'ın doğduğu köy olan Teman'a doğru yola çıktı. Köyde Doğan'ın ailesi ile bir araya gelen binlerce kişi burada uzun süre, "Şehît namirin" sloganları attı. Ardından ise Doğan'ın mezarına doğru yürüyüşe geçildi. Gültan Kışanak Doğan'ın mezarına Hayri Durmuş'un mezarından getirdiği bir poşet toprağı serpti.

'Doğan ilk adımı atan yoldaşlardandır'


Halk, mezarlığın üzerinde uzun süre, "Bijî Serok Apo", "Şehît canémeye" sloganlarını attı. Doğan'ın mezarının başında demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşundan ardından konuşan Gültan Kışanak, Mazlum Doğan'ın özgürlük yürüyüşünde ilk adımı atan yoldaşlarından olduğunu belirterek, Doğan'ın öncü kadrolardan olduğunu söyledi. Doğan'ın özgürlük mücadelesinin ilklerini, felsefesini, ideolojisini oluşturma sürecinde emeklerini kattığını kaydeden Kışanak, "Bu mücadele yılardır aynı çizgide, doğrultuda aynı ilkelere sadık kalarak devam ediyor. Demek ki Mazlum yoldaşımız ve birlikte yola çıkanlar çok sağlam ve güçlü bir temel attılar. O temel üzerinde bugün bizler bu özgürlük yürüyüşünü sürdürüyoruz" dedi.

'Doğan'ı anlamak hareketin çizgisini anlamaktır'

Mazlum Doğan'ı anlamanın hareketin çizgilerini anlamak olduğuna işaret eden Kışanak, "Halkı için yaşamını feda edecek kadar, fedakarlığı her şeyin önünde tutan bir devrimci duruştur Mazlum Doğan" dedi. Doğan'ın halkçılığın, özgürlükçülüğün ve demokratik halkçı duruşun sembolü haline geldiğine vurgu yapan Kışanak, "Mazlum Doğan ikinci Newroz dirilişinin devrimci kava duruşunun çıkışını yapan destanını yazan bir kahramandır" dedi.

'Hepimizin Mazlum Doğan olması gerekiyor'

"Bugün hepimizin Mazlum Doğan olması gereken gündür" diyen Kışanak, "Her birimiz bulunduğumuz yerde bir Mazlum Doğan olmayı bilmeliyiz kimseyi beklemeden, bahane üretmeden, doğru duruşu, doğru çıkışı yapmalıyız. Bunu yaparsak, hep beraber kazanacağız. Bugün Rojava Kürdistan'ındaki yoldaşlarımız Mazlum Doğan'ın açtığı yolda yürüyerek devrim yapıyor. Doğan'ın ilkelerini ortaya koyduğu felsefesini, çıkışını oluşturduğu bu özgürlük mücadelesinin yolunda yürüyerek devrimini gerçekleştiriyor. Bize düşen de tüm Kürdistan'da Rojava devrimini sahiplenmek ve ayağa kalkmaktır" diye konuştu.

Kışanak'ın konuşmasının ardından PKK'nin bir diğer öncü kadrolarından olan Mehmet Hayri Durmuş'un Bingöl'de bulunan mezarını ziyaret etmek için yola çıkıldı.

Festival öğlende sonra  "Vadilerimizde ekolojik soykırım ve HES'lere karşı mücadele" konulu panel düzenlendi ,

 

Belediyesi Eş Başkanları Cennet Ayık ile Burhan Kocaman festivalin anlamını ve önemini anlattıktan sonra gece startını verdi

Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu Habere Ait Kayıtlı Yorum Bulunamadı.
Yorum Yapın
Misafir :
MP3 PLAYER
Sürekli Çal
HABERLER
EMEK YAPI

 

EMİN TİCARET

 

Güncel Ekonomi Haberleri