Ykleniyor...

 

 


  

Haberler
“OXÇİYAN” KİTABI DAHA ÇOK İLGİ GÖRMELİ Mİ? (23.02.2012 - 13:12)

 “OXÇİYAN” KİTABI DAHA ÇOK İLGİ GÖRMELİ Mİ?

 

          Türkçede “Kuzguna/kargaya yavrusu Anka görünürmüş” diye bir atasözü var. Bu atasözü, bize ait olanı daima daha değerli gördüğümüzü, ona farklı bir gözle baktığımızı anlatmak için kullanılıyor. Ben de kendi kitabıma bu gözle bakıyorum. Evet, yazdığım “Uzak ve Yakın Geçmişiyle OXÇİYAN” adlı kitabımı güzel ve yararlı buluyorum. Bu değerlendirmem alçakgönüllülüğe aykırı görülebilir ama böyle bir amacım yok. Öte yandan yazdığım kitabı beğenmemin öyle pek büyük önemi de yok. Önemli olan, başkalarının ne düşündüğü. Peki başkaları kim? Herkes mi? Tabii ki hayır? İyi bir kitapla kötüsü arasındaki farkı değerlendirebilecek bir gelişkinlikte olmayan, okuma alışkanlığı gelişmemiş bir insanın değerlendirmeleri bir önem taşımaz. İyi bir kitap okuru olmayan kişilerin değerlendirmeleri dedikodudan öteye geçemez. Bir kitabın içeriği, dili ve konusu üzerinde bir değerlendirme yapabilmek için kitap okuma alışkanlığının belli bir düzeye ulaşmış olunmasını gerektirir. Peki bu düzeyde olmayanlar bir kitap hakkında hiç konuşmasın, değerlendirme yapmasınlar mı? Elbette bunu yapmaya hakları var ama bu düzeydeki değerlendirmelerin ölçü alınması söz konusu değildir. Oysaki belli bir düzeye ulaşmış, iyi bir kitabın nasıl olduğunu bilebilecek durumda olanların değerlendirmeleri oldukça önemlidir.

         “Uzak ve Yakın Geçmişiyle OXÇİYAN” adlı kitabıma dedikodu düzeyinde bir-iki çarpıtılmış eleştiri yanında onlarca olumlu mail aldım. Dedikodu düzeyindeki eleştiri sahipleri bu eleştirilerini, daha doğrusu karalamalarını yazıya dökmeye cesaret etmedikleri için fısıltı halinde kulaklara seslenmekle yetinmişler. İşin ilginç noktası, kitap hakkında karalama ve çarpıtmalarda bulunanların hiçbiri kitabı alıp okumuş değil; yalnızca önyargılarıyla davranmışlar.

           Kitabımla ilgili olarak aldığım övgü dolu onlarca mail beni mutlu etti. Bu maillerin sahiplerinin okuma alışkanlığı olmaları, bir kitaba ilişkin objektif görüş ortaya koyabilecek düzeyde olmaları benim için ayrı bir mutluluk nedeni olmaktadır. Bir diğer mutluluk nedenim ise kitabımı beğenenlerin bir kısmının Oxçiyanlı değil, başka coğrafyaların insanı olmaları.

          İzninizle bazı okurların kitabıma ilişkin görüşlerine kısaca burada yer vermek istiyorum:

         “… Bu gece senin kitabını okudum. Okudum ve ağladım! Kitabı Nizam Bey’den aldım. Otobüste okumaya başladım. Başımı kaldıramadım kitaptan! Kitap beni içine çekti! Gece boyunca okudum. Beni geçmişe götürdün. Eline sağlık!”

          “Merhaba Hocam!  Eline, yüreğine, beynine, gözlerine sağlık! Kitaba daldım. Benim gibi kara cahil biri bile etkilendi. Yalnız duygu ve düşüncelerimi sizinle yüz yüzeyken yapmak isterim. Emeğin boşuna gitmedi.”

        “Hoca kitabını aldım. Hemen okumaya başladım. Çok beğendim! Her akşam oturup ailece okuyoruz. Yaşlı annem akşamı sabırsızlıkla bekliyor. ‘O kitabı yine okuyacak mısın bize?’ diye soruyor. Okurken çok duygulanıyoruz.”

           “Okumaktan zevk aldığım bir kitabın en hoşuma gitmeyen tarafı, çabuk bitmesidir. İkinci kitabınızın çıkması acele edin!”

           “ Bu güzel kitap için sana çok teşekkür ederim. Çok emek vermiş, çok yorulmuşsun! Emeğine ve ellerine sağlık! Kitabının dilini çok beğendim! Açık, duru bir dili var. Köyümüzden birinin böyle bir kitap yazmış olmasından dolayı gurur duyuyorum. Edebiyatın oldukça güçlü! Seni tebrik ediyorum.”

         “ Kitabının dili çok güzel! Konular çok usta anlatılmış. Bana sorarsan akademik düzeyde bir çalışma. Seni kutlarım hocam! Bence bu kitap biraz geç yazılmış. Sen çoktan bunu yazmalıydın. Bu güzel anlatımla istediğin zaman kitap yazabilirsin. Çok zor bir konuyu çok anlaşılır bir dille yazmışsınız. Sizi kutlarım! Kitabını zevkle okudum!”

          “Böyle bir kitap yazdığın için seni kutlarım. Doğrusu senden de bunu bekliyordum. Birçok şeyi başarmış bir insansın. Kitabını çok beğendim. Dili de çok güzel! Akıcı ve anlaşılır… Bu kitabı iki kez okudum. Şimdi de öğretmen olan kızım okuyacak. Daha sonra ise eşim okuyacak.”

          “Mithat Bey, yazdığın kitabı çok beğendim! Bir Oxçiyanlı olarak sana hem teşekkür eder, hem de kutlarım! Gerçekten gurur duydum! Her Oxçiyanlının bu kitabı mutlaka okuması gerekir. Bu kitap her Oxçiyanlının evinde olmalı. Çok emek harcamış, ortaya güzel bir eser çıkarmışsın.”

           Bu anlatımların sahiplerini bilerek yazmadım. Fakat bu kişilerin tümünün belli bir eğitim düzeyinde olduklarını söyleyebilirim. Fakat ben özellikle Oxçiyanlı gençlerin bu kitabı okumalarını istiyor ve bekliyorum. Kitabın Oxçiyanlılardan yeterli ilgiyi gördüğünü ne yazık ki söyleyemiyorum. Kitap Oxçiyanlıların çoğuna ulaşmamış bulunuyor. Benim bireysel çabalarım bu iş için yeterli gelmiyor. Bu nedenle her Oxçiyanlıdan bu kitabın her Oxçiyanlıya ulaşmasında katkı bekliyorum.

          Bu kitap için harcadığım emek ve ekonomik değeri telafi etmek, hatta bir miktar da para kazanmak derdinde değilim. Bu kitabı yazarken ekonomik bir kazanç düşünmedim ama en azından kitabın basımı için harcadığım parayı karşılamasını beklemek hoş görülmeli.

            “Bu kitap daha çok ilgi görmeli mi?” sorusunu “Evet görmeli. Çünkü bu kitabın bunu hak ettiğine inanıyorum.

 

 

 

            

 

 

Kaynak : Mithat ÖZCAN

Bu Habere Yaplan Yorumlar
  • Misafir (07.05.2012 20:31)
    Yozgat ve Kırşehir Oxcuları Bu konuya duyarlı kalıp tarihimizi kültürümüzü ölümsüzlerştirdiğiniz için tşk ederiz...
  • Misafir (02.04.2012 00:19)
    cihanbeydevekonyadaoturanbinlerceokciyanlıolaraksizikutluyorumbizde250seneevvelkıtlıktandolayıcihanbeyliyeköyvekasabalarasonradakonyayayerleşmişizçiçekdagındangelmişizordaveıslahiyedeakrabalarımızvar
  • Misafir (02.04.2012 00:19)
    cihanbeydevekonyadaoturanbinlerceokciyanlıolaraksizikutluyorumbizde250seneevvelkıtlıktandolayıcihanbeyliyeköyvekasabalarasonradakonyayayerleşmişizçiçekdagındangelmişizordaveıslahiyedeakrabalarımızvar
Yorum Yapn
Misafir :
MP3 PLAYER
Srekli al
EMEK YAPI

 

DUYURULAR
EMİN TİCARET

 

Gncel Ekonomi Haberleri