Yükleniyor...

 

 


 

Haberler
Suriyeli Kürtlerden demokratik özerklik ilanı (25.01.2014 - 22:33)

 Suriyeli Kürtlerden demokratik özerklik ilanı

Suriyeli Kürtler'den flaş hamle! Ülkenin kuzeyinde bulunan Kürt bölgesi Rojova'nın Cizre Kantonu, demokratik özerk yönetimini ilan etti.

Rojava olarak adlandırılan ve üç kantona ayrılan Suriye'nin Kürt bölgesindeki Cizire Kantonu, özerk Kürt yönetimi ilan etti. Üç resmi dile sahip olan Cizire Kantonu, başkanlık sistemi ve 22 bakanlıkla yönetilecek.

Suriye'nin geleceğinin tartışılacağı Cenevre 2'ye Kürt temsilcilerin davet edilmemesi Türkiye ve Avrupa'da protesto edilirken PYD'nin de içinde yer aldığı Kürt Yüksek Konseyi, Rojava bölgesinde özerklik ilan etti. Suriye kaynaklı ANHA'nın haberine göre, "Geçici Demokratik Özerk Yönetim Yasama Meclisi", dün Mardin'in karşısında yer alan Amude kentinde toplanarak Cizire Kantonu Özerk Yönetimi'ni ilan etti. Toplantıya Yasa Meclisi'nin tüm üyeleri katılırken, Yasama Meclisi Divanı Başkanı Abdulkerim Umer, açılış konuşmasını ve Meclis üyelerini Kürtçe, Süryanice ve Arapça selamladı. Toplumsal Sözleşme'nin (anayasa) okunmasından sonra bazı maddelerde düzenlemeye gidildi.
Öneri ve konuşmaların ardından Cizire Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi ilan edildi. Yönetim, hükümet başkanlığı ve 22 bakanlıktan oluşurken, başkan ve bakanlar için üçlü bir yönetim modeli benimsendi. Kantonun başkanlığına Ekrem Heso, başkan yardımcılığına ise Süryani Elizabet Gewriyê ve Arap Husen Ezem getirildi. Kantonu yönetecek bakanlar kurulu da seçilirken 22 bakan belirlendi. Bakanlar yemin ederek görevlerine başladı. Maliye Bakanlığı ile Ticaret ve Ekonomi bakanlıkları ise kadınlardan oluştu.
Bölgede ordulaşan YPG, oluşturulan Öz Savunma Bakanlığı paralelinde faaliyet gösterecek. Ayrıca bölgede iç güvenlik için polis gücü oluşturulacak.

Üç kanton da özerk yapı ile yönetilecek

Rojava Özerk Yönetimi Yasam Meclisi, 6-7 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıda bölgeyi Cizîre, Efrin ve Kobani kantonu olarak üçe ayırmıştı. Bu kapsamda her kanton kendi özerk yönetimini oluşturacak. Yasama Meclisi, anayasa niteliğindeki, "Toplumsal Sözleşme"yi de kabul etti. Buna göre, yönetim modeli şu dört ayak üzerine oturtuldu: Kanton sistemi, Yasama Meclisi, Yönetim, Adalet ve Yüksek Seçim Kurulu.

Kürt, Arap, Asuri-Süryani, Çeçen ve Ermenilerin temsilcisi olarak açıklanan özerk yönetimin Yasama Meclisi, Rojava'yı, merkezi olmayan sisteme dayalı kurulacak gelecekteki Suriye'nin bir parçası olarak değerlendiriyor.

DEMİRTAŞ: İLHAM KAYNAĞI OLACAK

Suriye’de, Rojava denilen Türkiye sınır kesimindeki bölgeyi ellerinde bulunduran Kürtlerin, Cizire Kantonu’nda özerklik ilan etmesi üzerine açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Özerklik ilanının Suriye Halklarının özgür ve demokratik geleceğine büyük katkı sunacağını söyledi. Özerklik kararını büyük bir sevinç ve coşkuyla karşıladıklarını belirten Demirtaş, şunları söyledi:
 
"3 yıldır devam eden bu kirli ve kör savaş ortamına rağmen Rojava Kürdistanında alınan bu cesur kararlaşma pratiği ve bölgede yaşayan halkların ortak özgürlük mücadelesi, gerek Suriye’nin diğer bölgelerinde tiranlara karşı verilen mücadeleler için gerekse de tüm Ortadoğu açısından bir ilham kaynağı olacaktır. Büyük bir siyasi irade, emek ve fedaice savunulan Rojava Devrimi’nin meyvesi olan özerklik kararının alınmasında katkısı olan tüm siyasi aktörleri ve onurlu bir direniş ortaya koyan Rojava Halklarını bu vesileyle selamlıyoruz ve her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Bu özerklik ilanını Suriye’nin ve aslında Ortadoğu’nun istikrarı açısından tüm uluslar arası toplum tarafından desteklenmesi gereken tarihi bir girişim olarak görüyor ve değerlendiriyoruz. Aynı zamanda tüm demokratik kamuoyunu ve ezilen halklar adına mücadele yürüten tüm kesimleri Rojava halkıyla dayanışmaya, güç vermeye çağırıyoruz."
Kaynak : http://gundem.milliyet.com.tr/suriyeli-kurtlerden-ozerklik-ilani/gundem/detay/1825157/default.htm

Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu Habere Ait Kayıtlı Yorum Bulunamadı.
Yorum Yapın
Misafir :
MP3 PLAYER
Sürekli Çal
HABERLER
EMEK YAPI

 

EMİN TİCARET

 

Güncel Ekonomi Haberleri